Katere objekte je možno legalizirati
Gradbeni zakon (GZ), ki je v uporabo stopil s 1. junijem 2018, je v gradbeno zakonodajo vpeljal nekatere nove postopke legalizacije objektov, ki so neskladne gradnje, nelegalne gradnje ali neskladne uporabe. Nov Gradbeni zakon GZ-1, ki je v veljavo stopil s 1.6.2022 je te postopke v določenih segmentih ponovno posodobil.
Poleg rednega postopka pridobitve gradbenega in uporabnega dovoljenja, so po GZ-1 možni tudi naslednji izredni postopki legalizacije:
- LEGALIZACIJA OBJEKTOV DALJŠEGA OBSTOJA (PRED 1968) - 150. člen GZ-1
GZ-1 ohranja domnevo pridobljenega uporabnega dovoljenja za
stavbe, zgrajene pred letom 1968, objekte gospodarske javne infrastrukture zgrajene pred 25.6.1991 in enostanovanjske stavbe, zgrajene na podlagi gradbenega dovoljenja. Lastnik za pridobitev uporabnega dovoljenja poda vlogo na pristojno upravno enoto, z dokazili, s katerimi z verjetnostjo izkaže obstoj objekta pred letom 1968.
- LEGALIZACIJA OBJEKTOV ZGRAJENIH PRED LETOM 2005 - 146. člen GZ-1
OPOZORILO: S 01.12.2023 je Ustavno sodišče začasno zadržalo izvrševanje 146. člena GZ-1 zaradi ustavne presoje ustreznosti člena. Do končne odločitve sodišča so vsi že začeti postopki po 146. členu GZ-1 na upravnih enotah ustavljeni, prav tako do odločitve sodišča ni možno podajati novih vlog po 146. členu GZ-1.
Z GZ-1 je legalizacija objektov daljšega obstoja razširjena tudi na
objekte, zgrajene brez gradbenega dovoljenja pred 1.1.2005 in ki od tega datuma obstajajo v enakem obsegu in bistveno enake namembnosti na istem mestu. Pogoj za možnost legalizacije je evidentiranost stavbe v katastru stavb, pravica graditi na zemljišču, izveden posnetek obstoječega stanja in plačilo komunalnega prispevka.
V postopku se odmeri tudi nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo, ki ga je dolžan investitor poravnati pred izdajo dovoljenja. Ker gre v postopku za obliko amnestije, se skladnost s predpisi (npr. prostorskimi akti in drugimi gradbenimi predpisi) v tem primeru ne ugotavlja. Zato ni možno legalizirati nevarnih objektov, za katere je že bil izrečen inšpekcijski ukrep. Prav tako je veljavnost izdanega dovoljenja pogojna - zakon omogoča naknadno razveljavitev, v kolikor se ugotovi, da gre za nevarno gradnjo, ki neposredno ogroža zdravlje in življenje ljudi in okolja. Razveljavitev ni mogoča, če je ogroženost mogoče odpraviti z drugimi milejšimi sredstvi.
- LEGALIZACIJA PO PREDPISIH V ČASU GRADNJE 142.-145. člen GZ-1
Ta oblika legalizacije je namenjena vsem objektom, zgrajenim pred uveljavitvijo GZ (november 2017) vsaj do grobih gradbenih del.
Potrebna dokumentacija za legalizacijo objekta (opredeljuje 144. člen) je podobnega obsega kot v rednem postopku z nekaj poenostavitvami, ključna razlika pa je, da se omogoča legalizacija na podlagi predpisov, ki so bili veljavni v času gradnje objekta.
Rezultat postopka je uporabno dovoljenje za objekt. Ker je pogoj za postopek, da objekt izpolnjuje vse zakonske pogoje v času gradnje ali danes, v primeru izpolnjevanja le-teh, legalizacija ni možna.
Za razliko od ostalih postopkov legalizacije, je
rok za vložitev zahteve po legalizaciji za te objekte omejen in sicer je potrebno vlogo podati do 01.06.2027.
- UPORABNO DOVOLJENJE ZA OBJEKTE Z GRADBENIM DOVOLJENJEM ZGRAJENIMI PRED LETOM 2005 - 147. člen GZ-1
Postopek omogoča pridobitev uporabnega dovoljenja objektom, ki so bili pred 01.01.2005
zgrajeni skladno z gradbenim dovoljenjem oz. izvedeni v skladu z gradbenim dovoljenjem in morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji iz 79. člena GZ-1, pa po dokončani gradnji ni bilo pridobljeno uporabno dovoljenje. Skladnost se dokazuje z izjavo pooblaščenega strokovnjaka.
- UPORABNO DOVOLJENJE ZA ENOSTANOVANJSKE STAVBE ZGRAJENE PRED 1.6.2018 - 149. člen GZ-1
Postopek omogoča pridobitev uporabnega dovoljenja enostanovajskim stavbam, ki so bile pred 01.06.2018
zgrajene skladno z gradbenim dovoljenjem oz. izvedene v skladu z gradbenim dovoljenjem in morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji iz 79. člena GZ-1, pa po dokončani gradnji ni bilo pridobljeno uporabno dovoljenje. Skladnost se dokazuje z izjavo pooblaščenega strokovnjaka.